Powikłania  i psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu

No Comments

Majaczenie alkoholowe

Haluzynoza alkoholowe

Paranoja alkoholowe

Zespół amnestyczny Korsakowa

1. Majaczenie alkoholowe

Najczęściej występującym powikłaniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest majaczenie alkoholowe. Występuje u około 5 % uzależnionych. Jest to trwająca od kilku godzin do kilku dni ostra psychozy przebiegająca z zaburzeniami świadomości,halucynacjami,pobudzeniem ruchowym i lękiem.Objawom psychicznym towarzyszą zaburzenia somatyczne, które mogą zagrażać życiu pacjenta.

Przyczyną wystąpienia objawów majaczenie jest nagle zaprzestanie spożywania alkoholu lub ograniczenie zazwyczaj długotrwałego i intensywnego picia.Istotna jest jednak również rola innych czynników takich jak infekcje, urazy, uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Majaczenie alkoholowe najczęściej poprzedzone jest objawami zwiastunowymi na które składają się objawy zespołu abstynencyjnego( drżenia języka,powiek lub wyciągniętych dłoni, nudności albo wymioty,wzmożone potliwość,przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia, snu) oraz takie objawy jak nasilone drżenia mięśniowe, silny lęk, występowanie zwiewnych omamów wzrokowych i słuchowych.

Gdy majaczenie rozwija się nadal ,dołączają się zaburzenia świadomości,które najczęściej mają charakter falujący, nasilają się głównie nocą. Chory może nie wiedzieć gdzie się znajduje, jest zdezorientowani, nie rozpoznaje osób z najbliższego otoczenia,mylnie podaje aktualną datę.

Omamy również zwykle nasilają się nocą lub w zaciemnionych pomieszczeniach.Cienie za oknami bywają interpretowane jako skradający się prześladowany,suchość w  jamie ustnej odbierana bywa jako  pajęczyna, wata w ustach. Normalne hałasy napawają chorych przerażeniem,gdyż słyszą w nich pogróżki. Osoby z  majaczeniem alkoholowym zwidują małe zwierzątka – pchły, karaluchy, pająki, czasem myszy. Rzadziej zwidywane są duże zwierzęta – koty, psy, tygrysy, a nawet postacie ludzi ( prześladowcy, kosmici).

Omamy słuchowe niosą najczęściej treści przerażające: głosy odgrażają się pacjentowi w wulgarny sposób,domagają się zwrotu długów,namawiają się między sobą w jaki sposób pobić lub zabić pacjenta.

Chorzy w majaczenie alkoholowym mocno angażują się w zwidywane wydarzenia, czują z reguły ogromny lęk, uciekają przed rzekomymi prześladowania, a czasami ich atakują. Zdarzają się samobójstwa jako jedyna forma ucieczki przed prześladowcami. Treść urojeń często też jest związana z piciem alkoholu i zdobywaniem pieniędzy na niego( chorym wydaje się, że są w barze, zamawiają alkohol, uczestniczą w ,,zakrapianej ” imprezie lub uciekają przed egzekucją długów alkoholowych.

Każdy przypadek majaczenia alkoholowego powinien być leczony w warunkach szpitalnych gdyż stanowi potencjalny stan zagrożenia życia chorego. Statystyki podają ,że od jednego aż do  pięciu procent przypadków majaczeń kończy się śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *